Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Vlada isplatila 1.430.000 za Morinj, čeka je još 220 tužbi * Izrešetao svoj auto i izmislio atentat * Vlasnike Porta častili 5,6 miliona eura * Blažo i „Bemaks” oborili tender od 3,6 miliona * Vlada isplatila 1.430.000 za Morinj, čeka je još 220 tužbi * Haradinaj prijeti ratom, Beograd zove Brisel da reaguje * Si dens u novom spotu Lost Frequencies
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Radan Nikolić, predsjednik Udruženja boraca ratova o:
- Svi nas dikriminišu, a mi smo se borili za ovu državu, a ne za neku drugu.

Vic Dana :)

Baka na samrti kaže unuku:
- Perice, želim da ti ostavim svoju farmu, što uključuje kuću, njive, traktor i mašine, opremu i milion eura.
Unuk, sav ozaren što je odjednom postao bogataš kaže:
- O, draga bako, kako si ti dobra prema meni. Pa ja nisam ni znao da ti imaš farmu… Gdje se nalazi?
Uz posljednji uzdah baka prošaputa:
- Na Fejsbuku…
Dolazi Mujo kod doktora kad na vratima piše: „Prvi put 100 maraka, a drugi put 50”. Uđe on i kaže:
- Evo ti mene opet doktore.
Pita Haso Muju:
- Bolan Mujo, je l’ voliš ti seks u troje?
- Pa, volim.
- E kad voliš, požuri kući, da ne propustiš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2018-09-15 „DAN” OBJAVLJUJE DOKUMENTACIJU U VEZI SA NACRTOM ZAKONA O SLOBODI VJEROISPOVIJESTI KOJA DOKAZUJE DA VLADA I VK GOVORE NEISTINU
Sa ranije sjednice VK Tvrde da mišljenja nema, a objavili ga na sajtu Venecijanska komisija i Vlada saopštili su da mišljenje VK o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti ne postoji Da dokument postoji potvrdio je Savjet Evrope koji je saopštio da je „Nacrt zajedničkog privremenog mišljenja Venecijanske komisije i OEBS/ODHIR o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori“, datiran za 27. novembar 2015, „greškom bio dostupan na sajtu Komisije”. Mišljenje koje je juče uklonjeno sa sajta, bilo je zavedeno pod brojem 820/2015, što se vidi na linku koji mi posjedujemo
Dan - novi portal
Nakon što je „Dan“ objavio detalje iz mišljenje Venecijanske komisije (VK) na Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti, od 27. novembra 2015. godine, koje je zavedeno pod brojem 820/2015, VK je ovaj dokument juče uklonila sa svog sajta. Mišljenje, koje danas integralno objavljujemo kao specijalni dodatak, demantuje navode Vlade i Venecijanske komisije, koji su juče, kako su prenijeli portali, tvrdili da to mišljenje ne postoji.
Međutim, da taj dokument ipak postoji, potvrdili su iz Savjeta Evrope saopštivši da je „Nacrt zajedničkog privremenog mišljenja Venecijanske komisije i OEBS/ODHIR o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori“, datiran sa 27. novembar 2015, „greškom bio dostupan na sajtu Komisije“.
– Takav dokument je sasvim preliminaran tekst koji nikada nijesu potvrdili izvjestioci, kao ni sama Komisija. Kao takav, on nikada nije prenosio stavove ni Venecijanske komisije ni izvjestilaca OEBS/ODHIR – naveli su u saopštenju.
Savjet Evrope dodaje da taj dokument nije proslijeđen crnogorskim vlastima i da rad na njemu nije završen zato što je povezan s nacrtom zakona od kojeg je odustalo crnogorsko Ministarstvo za ljudska prava i nacionalne manjine.
Iz Vlade su pokušali da negiraju postojanje mišljenja poručujući da je tvrdnja predstavnika Srpske pravoslavne crkve da je izvršna vlast sakrila od građana navodno mišljenje Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti apsolutna neistina. Međutim, mišljenje koje dokumentujemo pokazuje da izvršna vlast ne govori istinu.
Iz Vlade su čak tvrdili i da je „istina da mišljenje Venecijanske komisije, ne samo da nije dostavljeno Vladi Crne Gore već nije nikada ni sačinjeno“.
– Isfabrikovani dokument o kojem govore pojedini predstavnici SPC je, dakle, običan falsifikat. Seriji nepočinstava, koja ne priliče predstavnicima nijedne vjerske zajednice, zvaničnici SPC pridružili su i ovu parapolitičku intrigu, podmećući javnosti falsifikat mišljenja Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti. Istina je da mišljenje Venecijanske komisije, ne samo da nije dostavljeno Vladi Crne Gore već nije nikada ni sačinjeno. Vlada Crne Gore će, bez obzira na ovu prljavu kampanju, započetu neosnovanim tvrdnjama patrijarha SPC Irineja koji je Crnu Goru uporedio sa NDH, istrajati na zaštiti državnih interesa, uz puno poštovanje slobode vjeroispovijesti i jednakosti svih vjerskih zajednica u građanskoj Crnoj Gori – tvrde u Vladi.
Koordinator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske, protojerej-stavrofor Velibor Džomiić izjavio je za naše novine da je pravni tim Mitropolije na zvaničnoj internet stranici VK našao dokument pod naslovom Nacrt zajedničkog mišljenja VK, OEBS/ODHIR o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti.
– Dakle, nije riječ ni o kakvoj izmišljotini, ni o kakvoj podmetačini, ni o kakvoj zloj namjeri, to sam dužan da kažem zbog javnosti Crne Gore. Dakle, nije to nečija priča, ni pričina priča. Riječ je o dokumentu koji ima 22 stranice gusto kucanog teksta na engleskom jeziku. Riječ je o pravnom – naučnom referatu i izvještaju koji je u formi nacrta mišljenja za plenum Venecijanske komisije pripremljen 27. novembra 2015. godine. Riječ je o dokumentu VK koji ima svoj broj i datum i riječ je o dokumentu čiji su autori petorica izvjestilaca međunarodnih pravnih eksperata sa svojim imenima i prezimenima, a koje je „Dan“ objavio – istakao je Džomić.
Dodao je da niko ništa nije izmislio i zato se ne može govoriti ni o podmetačini, ni o podmuklosti, ni o zloj namjeri.
– To je pod broj jedan. Pod broj dva, VK očevidno čita list „Dan“ i mogu samo da pohvalim redakciju „Dana“, koja je dobila čitalaštvo i izvan granica Crne Gore. Šalu na stranu, kako drugačije objasniti saopštenje VK danas kojim su oni zapravo priznali da postoji dokument i priznali naše navode. Dokument postoji ali su oni rekli da se on greškom našao na zvaničnom sajtu VK. To nije tama kojom se mi bavimo, niti mi znamo koji se dokument na zvaničnoj stranici VK nađe greškom, a koji bez greške. Sa pretpostavkom da ono što izlazi na zvaničnu internet stranicu VK nema nikakvu grešku, ali neka se on pojavio i sa greškom, Venecijanska komisija je u tom saopštenju priznala da taj dokument postoji. Naravno ni mi nijesmo tvrdili da je on usvojen ili nije, zato što je Vlada Crne Gore, odnosno Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, kao predlagač povuklo iz procedure nacrt zakona pred VK, upravo kada su saznali za sadržaj ovako radikalno negativnog mišljenja o tom propisu. Neće valjda biti da predsjednik VK čita „Dan“ pa on zna tako dobro naš jezik, nego je očevidno da postoji, što je normalno, komunikacija između Vlade Crne Gore i VK. Hvala Bogu da postoji ta komunikacija jer evidentno da razlog o svemu ovome što se tiče nacrta stoji u ovakvom stavu. Drugo, zašto nekome smeta vrlo kvalitetan pravnički tekst. Naprotiv, tu ima izuzetnih riječi koje svakom pravniku mogu da budu od koristi, posebno onima koji kreiraju zakonske okvire, regulišu društvene odnose u Crnoj Gori – ocjenjuje Džomić.
On ističe da ne vidi zašto se tolika galama podigla zbog jednog pravničkog teksta iza koga je stalo imenom i prezimemon pet međunarodnih eksperata VK i OEBS-a.
– Uostalom to nijesu izmišljene ličnosti, možete da ih pozovete i pitate da li su oni autori u ime VK tog teksta. Naravno mišljenje nije došlo na plenarnu sjednicu VK u decembru jer je tadašnji ministar Suad Numanović povukao zakon iz procedure. Neka Numanović odgovori zašto je zakon povukao iz procedure, a ne da govore o tome da danas neko ima zlu namjeru ili da je u pitanju podmetačina. Ne, sve je tačno i upravo zajedno sa „Danom“ objavljujemo integralni tekst Nacrta mišljenja VK jer nije valjda neko tako lud da bi mogao pod brojevima VK zavedenim protokolima da objavljuje nešto što nije tačno. Sve je to tačno i sve je to istina i ja mislim da zajedničkim radom na stručnim osnovama treba da dođemo do najboljeg evropski usaglašenog zakona o pravnom položaju crkava, vjerskih zajednica i slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori – zaključuje Džomić.
M.M.KRGOVIĆ

Protiv oduzimanja crkvene imovine

Konfiskacija crkava i njihove imovine, koju je Vlada planirala Nacrtom zakona o slobodi vjeroispovijesti iz 2015. godine, predstavljala bi kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima kojom se garntuje pravo na mirno uživanje imovine, navedeno je u mišljenju Venecijanske komisije i OEBS/ODHIR-a, čije postojanje su pokušali da negiraju Vlada i VK. Venecijanska komisija je kritikovala niz odredaba, posebno onu koja se odnosi na konfiskaciju imovine, ali i zahtjev da se Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve registruje, jer po njihovoj ocjeni za tim nema potrebe jer ona ima nesporan pravni subjektivitet.
U dokumentu, u koji je „Dan” imao uvid, navodi se da je ambasadorka Božidarka Krunić, stalna predstavnica Crne Gore pri Savjetu Evrope, dopisom od 24. avgusta 2015. godine zatražila mišljenje Venecijanske komisije o Nacrtu zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"